Křížový kámen u DalkovicPokračujte ve čtení
Vesnice Dalkovice

Křížový kámen ( Smírčí kříž ) u Dalkovic

Křížový kámen ( Smírčí kříž ) se nachází 1,5 km od Obce Dalkovice směr Obec Tehov. Křížový kámen leží 5 m od potoka, který se nazývá Dalkovický potok. 

Mezi drobnými památkami v přírodě zaujímají zvláštní postavení kamenné kříže, u nás většinou nazývané smírčími kříži. Jsou zhotoveny z jednoho kusu kamene a jejich podoba odpovídá rozdílné řemeslné dovednosti tvůrce. Někdy jde jen o kameny přizpůsobené několika údery sekáčem do tvaru kříže, jindy prozrazují již vysokou profesionální úroveň práce kameníka. Necelá polovina křížů je opatřena vysekaným obrazcem kříže, nářadí nebo zbraně, nebo krátkým textem a letopočtem.
Smírčí kříž je kamenný kříž postavený nejčastěji na místě, kde se stal hrdelní zločin nebo neštěstí. Ve středověku bylo možno při trestání provinilců uplatnit systém tzv. smírčího práva, kdy byl provinilci uložen nějaký úkol, kterým odčinil svůj zločin. Takovým úkolem kromě vyrovnání s postiženou rodinou mohlo být i vytesání a vztyčení kamenného kříže na místě, kde byl zločin spáchán. Podobným symbolem je křížový kámen, což je kříž vytesaný do kamene a nemá tedy klasický „křížový" obrys.

Vedle Křížového kamene se nachází keška.

 

 

Máme sociální sítě. Jako vy.
Jsme část města Trhový Štěpánov a Kraj Blanických Rytířů